toz-boya-uygulamaToz Boya Uygulama işlemleri

Metal plakaları toz boya ile boyarken kullanılan en yaygın yol elektrostik corona veya tribo bir tabanca kullanarak toz uygulaması yapmaktır.
Tabanca toza negatif bir yük kazandırarak mekanik ve sıkıştırılmış hava, topraklanmış cisme doğru püskürtülür böylece elektrostatik yük malzemeye doğru hızlandırılmış olur. Elektrostatik boyamada kullanılan püskürtme ağızlıkları çeşitli genişlikte olmaktadır.Kullanılan ağızlıkların boyları ve tipleri boyanacak malzeme ile tutarlılık gösterir biçimde olmalıdır.
Isınan metal plaka ve toz boya homojen bir şekilde tabaka içerisinde bütünleşerek sert kaplama oluşturmak için soğumaya bırakılır. Aynı zamanda metalin birincil yüzeyini ısıttıktan sonra sıcak yüzeye toz püskürtmek daha kolaydır. Ön ısıtma işlemi daha düzgün ve pürüzsüz bir yüzey elde etmeye yardımcı olurken diğer bir problemde bu tür çalışmaların aşırı toza neden olmasıdır.
Diğer bir tabanca türü sürtünme ile elektriklenmeyi sağlayan tribo tabancadır(tribo electric gun), toz parçası tabancanın içindeki mekaniği sayesinde teflon boru duvarı boyunca sürtünme meydana gelir böylece toz parçası pozitif yük kazanarak ateşlenmiş olur. Pozitif yük kazanan toz parçaları ardından topraklanmış olan tabakaya yapışır.
Toz yüklemede tribo tabancanın kullanımı daha farklı bir uygulama gerektirdiğinden corona tabanca kullanımı daha yaygındır. Tribo tabancalarda corona tabancalarda olduğu gibi geri iyonlaşma ve faraday kafes etkisi gibi problemler görülmez. Toz boya uygulamasında kullanılan başka bir yöntem de akışkan yatak yöntemidir; metod alt tabakanın ısıtılarak ardından toz boyanın gazlı bir yatak içerisine doldurulmasıyla gerçekleştirilir, toz parçacıkları ısınmış/sıcak nesneye yapışarak erir. daha fazla ısıtma, genellikle boyanın kürlenmesini tamamlayabilmesi için gereklidir. Bu yöntem genel olarak kaplamanın istenilen kalınlıkta yani 300 mikrometreyi aşan durumlarda kullanılır.